Psychoterapia
1 na 1 lub w grupie do 6 osób
ustalany indywidualnie, minumum 3 miesiące.
ustalany indywidualnie, minumum 3 miesiące.
3-5 spotkań indywidualnych (50 minut każde)
8 spotkań grupowych (po 1,5h) +1 jedno indywidualne (50 minut)
pojedyncze spotkanie 1,5h - 3h
grupa do 6 osób
1 na 1
1 na 1
Format spotkań (indywidualne/grupowe)
Lokalizacja
(online/stacjonarnie)
Indywidualizacja
Częstotliwość spotkań
Liczba spotkań
Koszt
Inne trudności
Kiedy jest to dobra opcja?
Możliwość uczestnictwa bliskiej osoby
Warsztaty
Coaching
Psychoedukacja
Psychoterapia
Wspieramy dorosłe osoby z ADHD na kilka sposobów:
Psychoterapia ADHD
Psychoedukacja ADHD
Coaching ADHD
Warsztaty ADHD
Trudno Ci zdecydować samodzielnie, co najlepiej odpowie na Twoje potrzeby? Zajrzyj tutaj.
Z psychoterapii skorzystasz najbardziej jeśli: masz diagnozę ADHD, ale także doświadczasz lęku, depresji itp. Próbowałeś już innych form ale nadal doświadczasz trudności. Z psychoterapii bardziej skorzystasz jeśli chcesz pracować nad schematami lub przerobić wydarzenia z życia, ale zależy Ci na tym, aby terapeuta miał ważność na neuroatypowość.
Jeśli chcesz pracować tylko nad wdrożeniem kontrektych strategii i poznać siebie.
Nie ma dwóch takich osób, dwóch takich samych historii. Pomimo tej samej diagnozy, potrzeby osób różnią się. Staramy się wychodzić na przeciw tym potrzebom oferując zróżnicowane usługi, w różnych cenach.
Zastanawiasz się co wybrać dla siebie? Zapraszamy do lektury!
Z psychoterapii indywidualnej z psychoterapeutą posiadającym wiedzę o neuroatypowości skorzystasz najbardziej jeśli masz diagnozę ADHD lub podejrzewasz u siebie ADHD, ale także doświadczasz lęku, nasilonego napięcia, depresji, obniżonego nastroju, trudności w zakresie interpersonalnym czy w zakresie odżywiania. Psychoterapia będzie dobrym wyborem, jeśli próbowałeś już innych form wsparcia lub samopomocy, ale miałeś trudności z wprowadzeniem zmian, które nie były możliwe do rozwiązania w zakresie danych form. Psychoterapia to także przestrzeń, w którym możesz poznać siebie, swoje schematy funkcjonowania, rozwinąć się. W trakcie psychoterapii mogą zawrzeć się także elementy psychoedukacji ADHD, treningu umiejętności czy coachingu. Psychoterapia indywidualna gwarantuje ci pełną uwagę psychoterapeuty, a czas jej trwania ustalany jest indywidualnie w trakcie konsultacji.
Psychoedukacja indywidualna to także forma, w której psycholog będzie miał dla Ciebie 100% swojej uwagi podczas sesji. Tematy poruszane w trakcie psychoedukacji indywidualnej są także w znacznym stopniu ustalane indywidualnie, choć pozostają w szeroko rozumianym zakresie neuroróznorodności i jej wpływu na Twoje życie. W trakcie psychoedukacji poznasz i przećwiczysz strategie mogące pomóc Ci w radzeniu sobie z objawami, lepiej poznasz i zrozumiesz siebie, dowiesz się sprawdzonych, naukowych informacji na temat ADHD i neuroróżnorodności. Psychoedukacja może być zarówno pierwszym krokiem po otrzymaniu diagnozy, jak i ścieżką rozwojową w dalszym czasie, także po psychoterapii lub w jej trakcie. Z psychoedukacji skorzystać najbardziej jeśli masz gotowość do uczenia się nowych rzeczy i masz przestrzeń na krótkie zobowiązanie - w trakcie psychoedukacji momentami możesz czuć się jak na treningu czy interaktywnym szkoleniu, a całość zamyka się w 3-5 spotkaniach.
Z psychoedukacji w małych grupach, skorzystasz najbardziej, jeśli gotowość do udziału w cyklu 8-10 spotkań i zależy Ci na poznaniu popartych naukowo faktów dot. ADHD, masz gotowość do poznawania strategii radzenia sobie z objawami. Skorzystasz z grupy także, jeśli chętnie poznajesz perspektywę innych osób i lubisz słuchać, że inni mają tak samo jak Ty. Prowadzące grupę są uważne na potrzeby grupy w zakresie stylów uczenia się, ale program mogą dostosowywać jedynie w ograniczonym zakresie.
Warsztaty to spotkania w małych grupach, trwające kilka godzin, poświęcone jednemu konkretnemu tematowi. Najbardziej z tej formy skorzystasz jeśli chcesz dowiedzieć się konkretnych informacji lub przećwiczyć konkretne umiejętności - w ramach pracy własnej lub w parach.
Z coachingu ADHD najbardziej skorzystasz, jeśli chcesz pracować nad wdrożeniem konkretnych strategii w konkretnych obszarach życia. Podobnie jak w psychoedukacji i psychoterapii, otrzymasz wiedzę i poznasz siebie, będziesz jednak miał wiele przestrzeni na testowanie i opracowywanie konkretnych strategii w drodze do wybranego celu. Coaching to spotkania raz w tygodniu przez okres minimum dwóch miesięcy.
#wiedzazmienia #oswajamadhd
Wierzymy, że rzetelna wiedza pomaga, dlatego zapraszamy Cię do cyklu naszych publikacji na blogu, w Social Mediach, w tym na YT. Ta opcja jest dla każdego. Skorzystasz z niej jeśli masz niewiele czasu, chcesz dowiedzieć się czegoś, przypomnieć sobie informacje z psychoedukacji czy terapii. Niektóre proponowane przez nas ćwiczenia możesz wykonać samodzielnie lub z terapeutą. Nie zastąpią one jednak psychoterapii lub innej formy konsultacji ze specjalistą zdrowia psychicznego.
Edward Hallowell, lekarz specjalizujący się w terapii ADHD, napisał w swojej książce "ADHD 2.0.", że mózg osoby z ADHD działa jakby miał silnik Ferrari i hamulce od roweru.
Możliwe cechy tego zaburzenia (lub odnosząc się do koncepcji neuroróżnorodności: odmiennego wzorca rozwojowego) to problemy z koncentracją, planowaniem i organizacją działania, impulsywność oraz hiperaktywność. ADHD to jednak także mocne strony, takie jak kreatywność, umiejętność działania pod presją czasu czy, rzadko kojarzona z ADHD, umiejętność długotrwałego skupienia na interesującej daną osobę czynności (tzw. hyperfocus).