Umów bezpłatną konsultację kwalifikacyjną

To jest element nagłówek.

22 lipca 2022

Dlaczego ADHD?

Domyślna treść artykułu.

 

Dlaczego ADHD? Różne osoby, dowiadując się o profilu gabinetu zadają mi to pytanie znacznie częściej niż się spodziewałam. A ja się cieszę, bo odpowiedź na to niepozorne pytanie jest bardzo ważna i chciałabym, aby była znana osobom neurotypowym i neuroatypowym. 

 

Z tego artykułu dowiesz się: 

  • co to znaczy, że ADHD było (i jest) niewidzialne i jakie to ma dziś konsekwencje  
  • jakie zasoby i silne strony mogą mieć osoby z ADHD 
  • dlaczego tak lubię pracę z osobami neuroatypowymi:)   
  • co to jest zmienność sytuacyjna

 

Przez wiele lat nie mówiło się o ADHD u osób dorosłych lub mówiło się bardzo mało. W klasyfikacji DSM możliwość diagnozowania ADHD u osób dorosłych pojawiła się w ... roku. Z jednej strony sytuacja ta wydaje się naturalna, nauka się rozwija, a jej rozwój jest zjawiskiem jako najbardziej pożądanym, z drugiej strony - trudno nie zauważyć luki, jaka istniała w badaniach nad ADHD i ADHD dorosłych w szczególności. Brak wiedzy, zarówno na poziomie nauki, jak i brak właściwej edukacji społeczeństwa, kadry pedagogicznej czy psychologów i psychiatrów wydaje się być jedną z główniejszych przyczyn tego, że wielu osób z ADHD, dziś dorosłych, nie wyłapał w dzieciństwie "radar diagnostyczny". 

W przypadku ospy,  świnki lub złamanej nogi symptomy schorzenia czy trudności widać gołym okiem. ADHD jest niewidzialne. Ba! Co więcej, związana z ADHD zmienność sytuacyjna sprawia, że jest ono jeszcze trudniejsze do wyłapania.. Wiele osób, niepasujących w dzieciństwie do stereotypowego chłopca biegającego po ścianach, radzących sobie w szkole lub posiadających silną sieć wsparcia kompensującą trudności relatywnie bezproblemowo przeszło przez sito, które mogłoby czy powinno trudności osoby wyłapać.  

 

Zdarza się, że 

 

 

 

 

Zmienność sytuacyjna: określenie opisujące to, że poziom wykonania osób z ADHD różni się w zależności od sytuacji. Innymi słowy, to samo zadanie może być przez nie wykonywane z ogromnym trudem lub ogromną łatwością w zależności od okoliczności lub niektóre zadania mogą być wykonywane z łatwością a inne z trudem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+48 570667268

Polityka Prywatności

Regulamin