Umów bezpłatną konsultację kwalifikacyjną

+48 570667268

Na razie, na naszej stronie mamy tylko tę krótką notatkę o CFT. Zanim zaprosimy Cię na więcej, polecamy poniższe zasoby

Compassionate Mind Foundation

Terapia skoncentrowana na współczuciu (CFT) powstała przede wszystkim, aby pomagać osobom, które doświadczają wysokiego poziomu samokrytyki i wstydu. 

 

Profesor Paul Gilbert - bo to on jest twórcą CFT,  zauważył, że nierzadko jego pacjenci  są w stanie podważyć swoje negatywne myśli, albo sformułować tzw. myśli alternatywne, ale zupełnie "tego nie czują", a więc też mimo pozornych postępów w terapii nie czują poprawy samopoczucia. 

Tak właśnie powstało CFT - jako odpowiedź na realne potrzeby ludzi, którzy chcą być szczęśliwi, spokojni i bezpieczni. 

 

Terapia skoncentrowana na współczuciu jest podejściem integracyjnym, bardzo mocno osadzonym w solidnej wiedzy naukowej: teorii ewolucji, teorii przywiązania, neuronauce, psychologii klinicznej czy społecznej. Choć znajdziemy w tej terapii ćwiczenia i techniki zaczerpnięte z terapii poznawczo-behawioralnej, CFT nie jest tak zwaną terapią poznawczo-behawioralną trzeciej fali - jest odrębnym, całościowym podejściem terapeutycznym. 

 

Jak wygląda terapia w nurcie CFT? Zwykle rozpoczyna się od psychoedukacji: m.in. na temat sposobu w jaki wyewoluował  masz mózg i systemów motywacyjnych. Ważnym punktem w terapii skoncentrowanej na współczuciu jest nauka i doskonalenie umiejętności: tych wszystkich, które mają pomóc nie uciekać od cierpienia na tyle, aby móc skutecznie działać w celu zmniejszania jego natężenia i osiągać ważne cele.  

 

Ale kluczowymi kwestiami w terapii skoncentrowanej na współczuciu jest relacja terapeutyczna i doświadczanie: także doświadczanie zabawy, beztroski czy bycia w "plemieniu". 

 

Interwencje oparte na współczuciu zostały już przebadane w zakresie wielu trudności psychologicznych i są badane nadal. A już niebawem ukaże się badanie sprawdzające efekty grupowej terapii skoncentrowanej na współczuciu po kilku latach od jej zakończenia!

"Współczucie to wrażliwość na cierpienie (własne i innych) oraz zaangażowanie w próby uśmierzania

go i zapobiegania mu"

Uważne współczucie, Paul Gilbert, Choden

O współczuciu, Julia E. Wahl

Budowanie pewności siebie, Mary Welford

You Tube (po angielsku)

WWW

Książki - dla każdego

Terapia skoncentrowana na współczuciu 

(CFT - Compassion Focused Therapy)

Polityka Prywatności

Regulamin