Umów bezpłatną konsultację kwalifikacyjną
  • The Compassionate Mind (Compassion Focused Therapy) Paul Gilbert.
  • The Compassionate Mind Workbook: A step-by-step guide to developing your compassionate self. Chris Irons, Elaine Beaumont.

 

Compassionate Mind Foundation

Trzy systemy 

 

System zagrożenia - pomaga nam szybko zlokalizować zagrożenie i zareagować za pomocą jednej z trzech reakcji: zamrożenie, ucieczka, walka 

System afiliacji - spokój, zadowolenie, ten system orientuje nas w kierunku dawania i przyjmowania troski i opieki, 

System dążenia/ekscytacji - jest związany z radością, ekscytacją i dążeniem do zdobywania zasobów, takich jak jedzenie, status, partner

 

Interwencje oparte na współczucie zmniejszają depresję, stres, lęk, a wspierają poczucie dobrostanu. 

 

Terapia skoncentrowana na współczucie została stworzona przez profesora Paula Gilberta w szczególności, aby pomagać osobom, które są bardzo krytyczne względem siebie, a także doświadczają poczucia wstydu. 

 

Twórca CFT zauważył, że pacjenci są często w stanie podważyć swoje negatywne myśli, ale sformułować tzw. myśli alternatywne - są w stanie coś racjonalnie wymyślić, ale tego nie czują. Terapia CFT została stworzona właśnie po to, by za sprawą różnych interwencji, w tym interwencji związanych z ciałem, ćwiczeń wyobrażeniowych i oddechowych, bardzo krytyczne względem siebie osoby mogły nie tylko zrozumieć, ale i poczuć. 

 

CFT jest podejciem integracyjnym, bardzo mocno osadzonym w solidnej wiedzy naukowej: teorii ewolucji, teorii przywiązania, neuronauce, psychologii klinicznej czy społecznej. Znajdziemy w tym podejściu interwencje i ćwiczenia z wielu podejść terapeutycznych: poznawczo-behawioralnego, ale i psyghodynamicznego. 

 

Terapia czy treningi skoncentrowane na współczuciu najczęściej rozpoczynają się od psychoedukacji na temat sposobu w jaki wyewoluował  masz mózg i tzw. 3 systemów motywacyjno-emocjonalnych. 

"Współczucie to wrażliwość na cierpienie (własne i innych) oraz zaangażowanie w próby uśmierzania

go i zapobiegania mu"

  • Uważne współczucie, 
    Paul Gilbert, Choden
  • O współczuciu, Julia E. Wahl
  • Budowanie pewności siebie, 
    Mary Welford

Video (You Tube)

Social Media

WWW

Książki - dla specjalistów

Książki - dla każdego

Terapia skoncentrowana na współczuciu 

(CFT - Compassion Focused Therapy)

+48 570667268

Polityka Prywatności

Regulamin