ul. Tamka 3a, lok. 3, Warszawa, Polska
+48 794612364
psychoterracognita@gmail.com

Jak wygląda psychoterapia poznawczo-behwioralna?

Jak wygląda psychoterapia poznawczo-behwioralna?

Wiele osób, zanim zdecyduje się zapisać na sesję u terapeuty zastanawia się jak taka sesja może wyglądać, czego można się spodziewać. Jestem terapeutą poznawczo-behawioralnym i w tym wpisie opowiem krok po kroku czego możesz spodziewać się w moim gabinecie.

1.Cele i zapoznanie się – konsultacje.

Sesje rozpoczniemy od 1-3 konsultacji, których zadaniem będzie wzajemne poznanie się oraz ustalenie, przynajmniej wstępnych, ale możliwie konkretnych celów, nad którymi będziesz chciał/a pracować w terapii. Jest to także czas dla Ciebie na podjęcie decyzji czy chcesz pracować ze mną – terapeuta to człowiek, przy którym chciałbyś przede wszystkim czuć się bezpiecznie, i który w jaki sposób Cię do siebie „przekonuje”. Nie ma nic złego w tym, że przy wyborze terapeuty kierujesz się na pozór nieracjonalnymi względami – terapeuta musi Ci po prostu pasować.

2. Przebieg sesji.

Gdy już wybierzemy cele i ustalimy długość terapii zawrzemy też kontrakt, który określał będzie częstoliwość spotkań, opłaty i sposób ich regulowania, zasady odwoływania spotkań zarówno po mojej jak i Twojej stronie, a także długość terapii. Z kontraktem będziemy mogli rozpoczynać pracę. Ale co to znaczy? :)) Twoje samopoczucie jest ważne, dlatego każdą sesji zaczniemy od krótkiej rozmowy na temat tego co spotkało Cię w ostatnim tygodniu i jak się dzisiaj czujesz. Od czasu do czasu prawdopodobnie poproszę Cię o wypełnienie krótkiego kwestionariusza. Następnie poproszę Cię o ustalenie agendy – czyli wybranie tego czym będziemy się zajmować na sesji. To głównie Ty decydujesz o czym rozmawiamy, co jest dla Ciebie istotne. Ja także mogę proponować punkty, ale wszystko odbywa się za Twoją zgodą. Gdy ustalimy już dwa-trzy zagadnienia na dziś, upewnimy się, że są zbieżne z Twoim celem, przejdziemy do omówienia pracy własnej (patrz punkt 3. poniżej) i do głównej części sesji, czyli do ich omawiania. Na kazdej sesji będziesz stopniowo uczył/a się modelu poznawczego i technik pomocnych w radzeniu sobie z niepomocnymi myślami, zniekształceniami poznawczymi i przekonaniami, które Ci nie służą, tak aby czuć się coraz lepiej. Będziemy ćwiczyć techniki, które będziesz mógł/a samodzielnie stosować poza sesjami.

3. Praca własna

Praca własna, praca osobista, praca domowa… jak byśmy jej nie nazwali – jest istotna. W przypadku niektórych trudności, wręcz kluczowa, bo umożliwia sprawdzenie tego o czym mówimy na sesji w praktyce. Czasem także pomaga zebrać dane, na podstawie których na sesji możesz wyciągnąć ważne dla Ciebie wnioski. Ale zawsze jest dobrowolna – nie musisz jej wykonywać, a ja zwsze zapytam czy akurat takie zadanie czy ćwiczenie Ci odpowiada. Pracę własną będziemy omawiać na początku sesji.

4.Podsumowanie.

Każda sesja kończy się podsumowaniem – z mojej lub z Twojej strony. Zawsze jest też miejsce na Twój feedback, informacje zwrotne – bardzo cenię każdą informację od Ciebie, bo dzięki temu mogę lepiej dopasować terapię do Ciebie.

Tak wygląda ramowy plan sesji terapeutycznej w nurcie poznawczo-behawioralnym. W czasie sesji jesteśmy równoprawnymi ekspertami – ja „od technik”, Ty od swojego życia. Dlatego ponosimy równą odpwoedzialność za sesję. Stąd zauważysz w gabinecie dwa zegary, abyśmy obydwoje mogli kontrolwać czas. Obydwoje też mamy prawo robienia notatek i wnoszenia zmian w strukturę. Zapraszam do kontaktu!