ul. Tamka 3a, lok. 3, Warszawa, Polska
+48 794612364
psychoterracognita@gmail.com

Czy złość jest zła?

Czy złość jest zła?

Podejrzana w procesach o wszelkie krzywdy tego świata: powoduje rozpady małżeństw, bójki, konflikty interpersonalne, pochopne decyzje finansowe, niebezpieczną jazdę… ale czy na pewno jest winna? 

Złość należy do emocji pierwotnych – to znaczy, że jej odczuwanie i rozpoznawanie u innych jest uniwersalne dla wszystkich ludzi na świecie, a ona sama jest dla nas naturalna jak powietrze. Czemu więc jesteśmy gotowi potępiać ją i gorliwie angażować się w jej unikanie? Jedną z możliwych odpowiedzi prawdopodobnie byłaby odpowiedź następująca: skutki złości są opłakane. Czy jednak w takim rozumowaniu nie kryje się pułapka? Nie oceniamy już bowiem złości, emocji tylko konsekwencje zachowań. I tutaj konieczna jest chwila zatrzymania na rozdzielenie emocji i zachowań oraz ich konsekwencji. Bardzo często, nie tylko w przypadku złości, zdarza nam się łączyć emocję z jej ekspresją. Jest to o tyle kłopotliwe, że przez ten zabieg mieszamy to na co nie mamy wpływu (pojawienie się emocji) na coś co podlega naszej kontroli: działanie. Choć czasem wydaje się to do wiary, ale zawsze mamy wpływ na to co zrobimy. Zawsze jest między emocją a działaniem ta przerwa na decyzję: robię A, B, C a może D? Choć może być tak, że tej przerwy nie widzimy: może nie zostaliśmy tego nauczeni, może nasz organizm jest tak zmęczony fizycznie lub kontrolowaniem innych impulsów, a może błędnie interpretujemy bodziec.  

Czy w związku z tym złość jest zła? Nie! Złość sama w sobie jest taka jak każda inna emocja – potrzebna. Czujemy złość gdy jakieś ważne dla nas rzeczy, zasoby są naruszone, zablokowane, odebrane nam. Gdy nam lub naszym bliskim coś niesłusznie zagraża, gdy jesteśmy niesłusznie o coś oskarżani, gdy dzieje się niesprawiedliwość. Bez złości moglibyśmy przeoczyć te wszystkie ważne sygnały wskazujące na to, że coś jest w naszym życiu nie tak. Dzięki temu, że czujemy złość mamy okazję poszukać rozwiązań nurtujących nas trudności.  

Co jest więc nam potrzebne w kontekście złości? Kluczowa jest umiejętność konstruktywnego radzenia sobie ze złością. O tym co to oznacza w praktyce już niebawem.