ul. Tamka 3a, lok. 3, Warszawa, Polska
+48 794612364
psychoterracognita@gmail.com

Co to jest psychoterapia i czy naprawdę działa?

Co to jest psychoterapia i czy naprawdę działa?

Psychoterapia indywidualna to taka forma kontaktu z drugim człowiekiem, w której głównym celem jest minimalizacja trudności i cierpienia przeżywanego przez jedną z osób.
To forma leczenia bez lekarstw, za pomocą odpowiednich oddziaływań psychologicznych i relacji terapeutycznej.

Terapia poznawczo-behawioralna jest formą terapii opartą na dowodach. To znaczy, że przeprowadzane są badania naukowe kompleksowo testujące skuteczność terapii. Konkretniej, przeprowadzono ponad 500 badań (metaanaliza J.Beck, 2012), w których wykazano skuteczność terapii poznawczej dla szerokiego spektrum trudności (m.in. depresja, zaburzenia lękowe, fobie, agorafobia, zaburzenia osobowości, problemy w związku, problemy w rodzinie, gniew, bezsenność, zaburzenia pod postacią somatyczną). Badania takie musiały spełnić rygorystyczne kryteria, aby zostać uznane za wiarygodne.

Nie każde spotkanie dwóch osób jest psychoterapią. W psychoterapii spotyka się dwóch ekspertów: Ty jesteś ekspertem od swojego życia, znasz je w końcu lepiej niż ktokolwiek inny, terapeuta jest ekspertem od tzw. technik terapeutycznych. W czasie terapii Twoim przywilejem jest dzielenie się swoją wiedzą z terapeutą, zadaniem terapeuty jest dzielenie się z Tobą technikami terapeutycznymi, tak byś szybciej niż później, potrafił/a wykorzystywać je na swoją korzyść samodzielnie, bez udziału terapeuty.

Ważne także, by mieć świadomość, że osoba z którą chcesz pracować jako z terapeutą, ma odpowiednie wykształcenie (jest psychologiem, szkoliła się lub nadal się szkoli w jednym z uznanych nurtów, pracuje pod stałą superwizją).

Sprawdź ofertę terapii.

Natalia Pietrulewicz – ZnanyLekarz.pl